top of page

שאלות נפוצות

ריכזנו עבורכם תשובות לשאלות נפוצות

 • ממתי מתחילים חיסונים בגור כלב/חתול?
  מקובל להתחיל סדרת חיסונים בגורי כלבים החל מגיל 6 שבועות. בגורי חתולים החל מגיל 8 שבועות. לרוב, בביקור הראשון הגור יקבל גם טיפול נגד טפילי מעיים.
 • האם תולעים באמת מדבקות בני אדם?
  בהחלט כן! ישנם לא מעט סוגים של תולעים, תולעים עגולות (כגון: אסקרידים למיניהם) מדבקות כאשר לא מקפידים על היגיינה בעת מגע עם הכלב/החתול. תולעים שטוחות (כגון: דיפילידיום קאנינום) מועברות לחיות המחמד באמצעות פרעושים. בעת גירוד או ליקוק של פרעוש, הוא נבלע ע"י החיה וכך מתרחשת ההדבקה. כך, גם אצלנו, אם נבלע בטעות פרעוש – נדבק בעצמנו. לרוב, מי שידבק בקרב בני הבית הם הילדים.
 • מצאתי גור חתולים יונק מה עלי לעשות?
  • חימום - גורים בני יומם אינם מסוגלים לווסט את חום גופם עקב העדר שומן. לכן חשוב ביותר לדאוג שלגור יהיה חם, על ידי כרית חימום חשמלית ו/או כרית חימום רגילה. חשוב להקפיד לא לחמם את הגור יתר על המידה. • אוכל – גורים עד גיל חודש יונקים חלב מאמם חשוב מאוד לתת חלב המיועד לגורי חתולים ולא חלב פרה ו/או תחליפים אחרים כגון מטרנה. בשוק כיום יש מספר חברות המייצרות אבקות חלב לגורי חתולים. לכל אבקה יש הוראות הכנה ספציפיות. חשוב להקפיד להכין כל פעם חלב טרי ולתת מיד לאחר ההכנה. אפשר לשמור במקרר עודף חלב ולתת בהאכלה הבאה אולם אין לשמור את התחליף יותר מ 24 שעות לאחר ההכנה. יש לחמם את החלב לטמפרטורה חמה על ידי הטבלה של הבקבוק הנקה במים חמים עד להגעה של טמפרטורה רצויה. לפני הנקה יש לוודא את החום של החלב על מפרק היד. • שיתון - חתולים עושים צרכים על ידי עשיית מסאג´ באזור אברי המין. המסאג´ נעשה בעדינות עם צמר גפן טבול במים חמימים • חשוב ביותר - על כל שאלה להתקשר למרפאה ולהתייעץ שכן גורי חתולים עלולים למות מהר אם לא יטופלו כראוי.
 • מצאתי כלב משוטט מה עלי לעשות?
  •חשוב לגשת לכלב שאינכם מכירים בעדינות ובזהירות שכן אם הכלב הלך לאיבוד או ברח לבעליו הוא עלול להיות מפוחד. חשוב לוודא שהבעלים לא נמצא במקום קרוב מכיוון שישנם בעלים אשר משחררים את הכלב שלהם ללא רצועה. • לאחר שווידאתם שהכלב אכן הלך לאיבוד ישנן שתי אופציות: הראשונה – לפתוח פנייה במוקד העירוני אשר ישלח מפקח/סייר ללכוד את הכלב, לסרוק לו את השבב ולהחזירו לבעלים. אופציה שנייה (אשר תקפה אך ורק לכלב אשר אתם משוכנעים שהוא חברותי!) - להביא את הכלב למרפאה וטרינרית קרובה על מנת לסרוק את הכלב ולוודא שיש לו שבב. בשבב האלקטרוני יש את פרטי הבעלים והכלב עצמו וכך אפשר להשיב את הכלב לבעליו. לעיתים אין לכלב שבב תת-עורי ולכן לא ניתן לאתר בעלים. במקרים כאלו תמיד חשוב לשים לב לקולר מאחר ולפעמים רשומים עליו פרטי הבעלים.
 • נשרטתי על ידי חתול מה לעשות?
  לרוב שריטה של חתול לא אמורה להיות בעייתית אולם חשוב לרחוץ באמצעות סבון את הפצע היטב. אם החתול הוא מהרחוב ואין לכם מידע מהיכן החתול ומי בעליו יש לגשת לקופת חולים ולהיוועץ עם רופא משפחה.
 • ננשכתי על ידי כלב מה לעשות?
  • מחלת הכלבת הינה מחלה קטלנית (הן לבני אדם והן לכלבים) ויש חיסון שנתי כנגד המחלה. רוב הכלבים מחוסנים נגד מחלת הכלבת במדינת ישראל מכיוון שחיסון הכלבת הוא חיסון חובה על פי חוק. • כלב שנשך ויש לו בעלים לרוב אין בעיה ואפשר לבקש מהבעלים שיראה לכם פנקס חיסונים המוכיח שהכלב חוסן. אם ננשכתם על ידי כלב משוטט ללא בעלים, יש לפנות לרופא משפחה. במידה וקיימת פציעה ממשית – תופנו ללשכת בריאות אזורית ותקבלו חיסונים (טטנוס ו/או כלבת) ולעיתים גם טיפול אנטיביוטי. הכלב שנשך – יוסגר למשך 10 ימים לתצפית כלבת ע"מ לשלול את קיומה של המחלה. בכל מקרה מאוד חשוב לשטוף את הידיים ואת מקום הנשיכה על ידי מים וסבון לפחות ל 10 דקות.
 • מהו כשל מערכת החיסונית של חתולים (FIV)?
  מחלת כשל החיסונים בחתולים FIV מחלה המאפיינת חתולים זכרים לא מסורסים אולם לא רק. המחלה מאופיינת על ידי ירידה במשקל, דלקות חניכיים דלקות אוזניים עיניים וכד´. המחלה אינה מדבקת לבני אדם. לכן אם החתול שלכם אובחן כנשא של FIV אין חשש להדבקת בני אדם. בדומה למחלת האיידס בבנ"א, גם כאן ישנם שלבים שונים למחלה אשר בשלב הסופי ישנו כשל מוחלט של מערכת החיסון. בשלב זה, זיהומים שונים עלולים "להתלבש" על החתול ולהוביל למותו.
 • יש לי חתול בבית ואני שוקל להכניס עוד חתול. כיצד לעשות זאת?
  מומלץ לבצע הכנסת חתול חדש בהדרגה. כלומר להכניס את החתול לחדר נפרד ולאחר כמה ימים בהדרגה לחשוף את החתול החדש לישן ולסביבה חתולים "ותיקים" יקבלו לרוב בקלות רבה יותר גור חדש ולאו דווקא חתול בוגר. לא תמיד הדבר מצליח ולפעמים ישנם ריבים בלתי פוסקים בין החתולים. אין דרך לדעת איך יתקבל החתול החדש אבל אפשר לנסות לעשות זאת בצורה הדרגתית ככל האפשר. כמו כן מומלץ להתייעץ עם הוטרינר טרם הכנסת החתול החדש. יש להקפיד על כלי מים/אוכל כמספר החתולים בבית. ארגזי צרכים צריך כמספר החתולים + 1.
 • למה לי ללכת לוטרינר ביבנה אם אפשר ללכת לבית חולים וטרינרי?
  כשם שאנחנו לא נוהגים ללכת לבית חולים כשאנחנו חולים כך גם אין צורך לטרטר את חיות המחמד שלנו. מרפאה וטרינרית קרובה עם מספר וטרינרים מצומצם יביא להכרות אישית עמכם, טיפול מהיר יותר וכמובן, עלויות נמוכות יותר. בכל מקרה שבו יידרש – ישנה אפשרות להפנייה לבית חולים או מרכז חירום.
 • האם אפשר ללכת לוטרינר העירוני ביבנה לצורך קבלת טיפולים לכלב?
  אצל הוטרינר העירוני ניתן לקבל חיסון כלבת בלבד (ושבב תת-עורי במידה ומדובר בחיסון ראשון). שאר החיסונים והטיפולים השגרתיים ניתנים במרפאות פרטיות בלבד.
שאלות נוספות? צרו קשר! לחצו כאן לעזרה
bottom of page