top of page

טיפול בגור כלבים

באיזה גיל מומלץ לאמץ גור כלבים? ניתן לאמץ כלבים בכל גיל אך הגיל המומלץ לאימוץ גור כלבים הוא סביב גיל 6-8 שבועות. בגיל זה הגור כבר עצמאי, גמול מיניקה של חלב אימו וסקרן לסביבתו.


רשימת ציוד לימים הראשונים: מומלץ להיערך ולהכין את הציוד הבסיסי הנחוץ לגור כלבים טרם הגעתו הביתה: מזון מתאים, כלי לאוכל ומים ,מיטה, קולר ורצועה (למרות שיש להימנע מטיולים עד לתום סדרת החיסונים), צעצועים ועוד.


סביבת המחייה: גורי כלבים זקוקים למרחב מחייה שקט בו יוכלו לנוח בבטחה. רצוי להגדיר להם מקום לינה המתאים לגודלם: ניתן להשתמש במיטה המיועדת לכך שניתן לקנות בחנויות לציוד לבעלי חיים או לאלתר מיטה בהכנה עצמית. כדאי לבחור מקום שיהיה שקט ומוגן באחת מפינות הבית. גורי כלבים צעירים ישנים שעות רבות משעות היום ועליכם לאפשר להם את המנוחה הזו.


כדאי לבחור גם מקום בו יוצבו כלי האוכל והמים באופן קבוע. ממה להיזהר? גורי כלבים סקרנים מטבעם ונוטים להכניס לפה מכל הבא ליד.לטובתם ולטובת רכושכם כדאי לנקוט באמצעי זהירות ולהרחיק חפצים קטנים ולעיסים למיניהם כגון תרופות, חומרי ניקוי ועוד.


מזון: סוג המזון שכדאי להציע לגורי כלבים הוא מזון מסחרי יבש המיועד לגורי כלבים. תוכלו לבחור מזון המתאים לתקציב שלכם ובהתאם לניסיונכם, המלצות מחברים או פרסומים שונים אך כדאי להתייעץ עם וטרינר באשר לסוג המזון המומלץ. חשוב לוודא שאתם בוחרים במזון איכותי המיוצר ע"י חברה מוכרת. באופן עקרוני, במידה והמזון מתאים לכם ולגור – עדיף להמשיך ולהזין באותו מזון ולא להחליף את סוגו בכל פעם שנגמר השק. במידה ובכל זאת בחרתם לשנות את סוג המזון – רצוי לקנות שק חדש מבעוד מועד ולעשות את המעבר בין סוגי המזונות באופן הדרגתי בכדי לאפשר למערכת העיכול של הגור להתרגל למזון החדש. רצוי להאכיל גורי כלבים בכמויות המומלצות אשר יופיעו תמיד על גבי שק המזון.


תדירות ההאכלה: לגורי כלבים עד גיל חצי שנה מומלץ לתת 3-4 ארוחות ליום ולאחר מכן ניתן בהדרגתיות לעבור לשתי ארוחות ליום. כלבים בוגרים יכולים לאכול גם ארוחה אחת ביום אך לרוב מומלץ לחלק את המנה לפעמיים ביום. כך או כך – מומלץ להימנע עם גורי כלבים מהזנה הזמינה להם כל היום מאחר ושיטה זו היא בעייתית בכל הקשור למעקב אכילה ולשמירה על טריות האוכל. רצוי לאסוף את האוכל שלא נאכל לאחר כחצי שעה. במידה ובחרתם לפנק את גור הכלבים במעט מזון ביתי רצוי להקפיד לעשות זאת במידה ולהשתדל שרוב רובה של תזונתם תישאר מזון יבש מסחרי. ניתן להציע מזונות כדוגמת מעט קוטג' (אך לא מוצרי חלב אחרים), עוף מבושל (ללא עור/סחוס/עצמות) או ביצה מבושלת.כמו כן, ניתן להציע חטיפים שונים המיועדים לכלבים. חשוב לדאוג שלגור כלבים תמיד יש גישה לקערת מים טריים שהוחלפו לפחות פעם ביום.


חיסונים: חיסונים לכלבים מהווים טיפול רפואי מונע והם דרושים על מנת לשמור על בריאותו ואיכות חייו של הכלב. גורי כלבים נולדים עם מערכת חיסונית שאינה בשלה ומקבלים נוגדנים מהאם דרך החלב. לאחר תקופה קצרה רמת נוגדנים זו יורדת והם חשופים במיוחד למחלות קטלניות. גורמי מחלה אלו מועברים בקלות ע"י הפרשות מזוהמות של כלבים אחרים ולכן ההמלצה הרפואית היא להימנע מטיולים בחוץ וממפגשים עם כלבים אחרים עד לתום סדרת החיסונים. חיסונים ניתנים רק לאחר בדיקה רפואית שנועדה לשלול מחלה. לרוב נמליץ על שהייה של גורים בביתם החדש במשך 5-7 ימים בטרם ביצוע החיסון הראשון (בכדי לוודא שלא "גוררים" איתם תחלואה נסתרת מבית הגידול שלהם). גור הכלבים מקבל סדרה של שלושה חיסוני משושה החל מגיל 6 שבועות. כמו כן, מגיל 12 שבועות מחויב הכלב גם בחיסון כלבת+החדרת שבב זיהוי - חובה בישראל על פי חוק!


טיפול נגד תולעים: גורי כלבים נוטים להדבק בתולעים בקלות ורצוי לטפל בהם לראשונה בעת החיסון הראשון. טיפול כנגד תולעת הפארק: תולעת זו נפוצה בכלבים בארץ וקטלנית באופייה. הטיפול כנגד תולעת זו ניתן מדי 2-3 חודשים כתלות באזור המגורים, אופי הכלב ומידת החשיפה שלו להדבקה. טיפול נגד פרעושים וקרציות: טפילים חיצוניים כדוגמת פרעושים וקרציות גורמים לגירוד, פצעים, אלרגיות, אנמיה, תולעים ומחלות כגון קדחת קרציות. הטיפול המניעתי כנגדם הוא פשוט ויעיל אך יש להקפיד על טיפול מתאים בהתאם לסוג הכלב, מקום מגוריו, עונה ועוד. ישנם תכשירים שונים ורק מיעוטם מתאים לגורי כלבים צעירים. לכן חשוב להתייעץ עם הוטרינר על נושא זה בעת פגישתו לראשונה עם הגור.


איזה סימנים עלולים להעיד על מחלה? סימנים שעלולים להעיד על מקרה הדורש פנייה לוטרינר חירום כוללים: אפאטיה, דיכאון או חולשה, חוסר אכילה,שלשולים, הקאות, רעידות, הפרשות מהעיניים או מהאף, שיעולים או חרחורים. בכל מצב של ספק יש לפנות לוטרינר לבדיקה!


טיולים ומפגשים חברתיים: בגיל צעיר – חשוב לחשוף גורי כלבים לגירויים שונים וכן לכלבים אחרים על מנת שיתרגלו לקולות וריחות הסביבה ויצרו קשרים חברתיים טובים עם בני מינם. יחד עם זאת, טרם השלמת סדרת החיסונים יש להימנע מחשיפת הגור לכלבים אחרים או לצרכים של כלבים אחרים מחשש להדבקה במחלות זיהומיות. מסיבה זו, טרם סיום סדרת החיסונים – ההמלצה היא להוציא גורי כלבים על הידיים במטרה לחשוף אותם לסביבת מגוריהם אך להימנע מחשיפה לצרכים של כלבים אחרים. לאחר סיום סדרת החיסונים ניתן לצאת לטיולים עם קולר ורצועה. חשוב לזכור שהטיול הוא זמן האיכות הטוב ביותר של כלבכם ומאפשר לו להביא לידי ביטוי את הסקרנות הטבעית של גורים, להוציא מרץ ולהנות.


טיפוח גורי כלבים: פרווה: חשוב לסרק לעיתים את פרוותם במטרה לאפשר לעור להתאוורר, להתרת קשרים ושמירה על פרווה חיונית ויפה. ציפורניים: ציפורני הכלב נשחקות באופן טבעי בזמן טיולים בחוץ אך במקרים מסויימים קיים צורך בקיצוץ הציפורניים. ניתן ללמוד לעשות זאת לבד עם קוצץ ציפורניים יעודי אך מומלץ שלא לעשות זאת בפעם הראשונה ללא הדגמה של וטרינר מאחר ובציפורן ישנה רקמה חיה וקיצוץ לא נכון עלול להביא לכאב ודימום. מקלחת: כדאי להימנע מרחיצה מלאה במהלך 3 החודשים הראשונים מחשש להורדת חום גופם והורדת ההגנה השומנית על גופם. במקרה הצורך, ניתן לנקות אותם במגבונים לחים בעדינות. בעת רחצה (מעל גיל 3 חודשים) יש להקפיד על מים חמימים, שמפו לכלבים ועל ניגוב וייבוש יסודי של הפרווה.


חינוך לצרכים של גור כלבים: לכלבים יש נטייה טבעית לעשיית צרכים הרחק ממקום מגוריהם וקל להרגילם לכך. בשל הצורך בהימנעות מטיולים וחשיפה לסביבה מזוהמת - התהליך מתחיל במקביל להשלמת סדרת החיסונים. ישנם מספר עקרונות פשוטים לחינוך: בשלב הראשון יש להקפיד ולצאת עם הגור מספר רב של פעמים ביממה (מיד לאחר אכילה, משחק או קימה משינה). חשוב לשים לב לסימנים מצד הכלב המצביעים על צורך בטיול (כגון רחרוח הרצפה או עמידה חסרת סבלנות ליד הדלת). בעת השהייה בבית, יש להגביל את הגור לאזור קטן ומוגדר בבית בו מומלץ לפזר עיתונים והוא ישמש מבחינת הכלב כמעין "מאורה" ויעזור לו ללמוד להתאפק בין הטיולים. במידה ו"תתפסו את הגור על חם" כשהוא עושה צרכים במקום אסור – יש לנזוף בו (אמירת "לא" בקול אסרטיבי) על מנת שיקשר בין הדברים ויבין את רצונכם. במקביל, כאשר הגור עושה צרכים בחוץ – יש לשבח אותו ולהעניק לו צ'ופר כפרס. בתוך זמן קצר הוא יבין שאת צרכיו עליו לעשות מחוץ לבית ובמקביל גם ילמד להתאפק.


לסיכום- גור כלבים חדש בבית הוא שמחה גדולה, חבר ובן משפחה לכל דבר. שמרו על בריאותו ורווחתו ותהנו מזמנים יפים ורגעי אושר. תתחדשו.


*** לשאלות נוספות, אתם מוזמנים תמיד ליצור איתנו קשר

18 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page